Dedoles čaká rozhodujúca chvíľa. Svojím veriteľom predostrie plán na ozdravenie firmy

Podľa neoficiálnych informácií dĺžia svojím veriteľom viac ako 40-miliónov eur. Hoci to bývalý CEO spoločnosti Jaroslav Chrapko odmieta, spoločnosť sa bezpochyby topí v dlhoch.

Najväčším veriteľom je pravdepodobne slovenská Tatra Banka, ktorá získala aj predsedu Veriteľského výboru. Výbor je zložený z veriteľov, ktorým Dedoles dĺži.

Aktuálne Veriteľský výbor schválil požiadavku Dedoles, že svoj plán na ozdravenie spoločnosti predostrie v nasledujúcich 60 dňoch. Sociálnej poisťovni dĺži spoločnosť podľa Finstatu takmer pol milióna eur.

Zmena na poste CEO 

Spoločnosť na súčasné problémy reaguje aj výmenou CEO, ktorým je po novom známe meno v online prostredí – Ján Cifra. Predtým viedol úspešný Websupport, najväčšiu hostingovú spoločnosť na Slovensku. Chrapko však zo spoločnosti neodchádza, stále bude súčasťou tímu.

Dedoles sa do finančných problémov dostal koncom apríla, následne požiadal o dočasnú ochranu pred veriteľmi a následne mu bola odobrená reštrukturalizácia.

Bankrotu sa nateraz firma vyhla. Spoločnosť môže hľadať aj nové zdroje, no s potenciálnymi investori to „veselé škrečky“ nebudú mať ľahké.

Keďže sú podiely spoločnosti počas reštrukturalizácie zmrazené, investori jej môžu ponúknuť konvertibilný úver. Ten znamená to, že ak sa spoločnosť dostane z reštrukturalizácie, úver od investora sa zmení na podiel v spoločnosti.

Raketový rast…a pád 

Odevná spoločnosť Dedoles rástla závratným tempom, jej tržby sa v roku 2021 vyšplhali na takmer 92-miliónov eur. Bývalý CEO Chrapko hovoril o ambícii 100-miliónov. Za pád spoločnosti môže z časti aj pandémia koronavírusu, ktorá zmenila spotrebiteľské správanie.

Dedoles v domnení, že trend z pandémie ostane aj naďalej naskladnil veľké množstvo tovaru, ktorý dodnes leží na skladoch.

Insajder odhaduje hodnotu tohto tovaru v jednotkách miliónov eur. Po pandémii sa však spotrebiteľské správanie zmenilo. V Česku už Dedoles zatvoril svoje kamenné prevádzky, na Slovensku k tomu ešte zatiaľ nedošlo. Podľa dostupných informácii v Českej republike tvorili kamenné prevádzky len 8 percent z celkových obratov.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Najnovšie